Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-04-14

Święta Wielkanocne z Wolą

Święta Wielkanocne to czas obyczajów i tradycji. Doskonale znamy święcenie palemek, malowanie jajek czy święcenie pokarmów. Nie wszystkie jednak przetrwały do dzisiejszych czasów, wiele z nich zanikło lub zostały zmodyfikowane. Dowiedz się jak wyglądały kiedyś współczesne obyczaje, a także czym był pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza czy śmiergust.

 

Obecne tradycje wielkanocne  

Na początek przypomnijmy sobie obecne, praktykowane tradycje wielkanocne, które są nieodzowną częścią Świąt Wielkiej Nocy. Bez wątpienia wprawiają nas w dobry nastrój, dostarczając mnóstwo radości, szczególnie najmłodszym! Zapraszamy do lektury!

Niedziela przed Wielkanocą- Niedziela Palmowa  

Niedziela Palmowa rozpoczyna czas  świętowania Wielkiej Nocy. Wiele osób decyduje się na kupno już gotowych palm. Czasem rodzice zapewniają dzieciom atrakcje w postaci własnoręcznego wykonywania palemek. Dawniej zawsze robiono je samodzielnie- z gałązek, suszonych ziół, owoców czy kwiatów. Ponadto sama nazwa święta uległa zmianie. Kiedyś ten dzień nazywano Niedzielą wierzbną lub kwietną. Poświęcone palemki przynosiło się do domu, ponieważ wierzono, że przynoszą szczęście. Ciekawostką jest zjadanie kotków z gałązek w celu poprawy swojego zdrowia, szczególnie ochronę przed bólem gardła.  

Kolorowy zwyczaj malowania jajek  

Jedną z Wielkanocnych tradycji jest malowanie jajek na najróżniejsze sposoby. Obecnie nie zastanawiamy się nad ich znaczeniem, kiedyś głęboko wierzono w ten zwyczaj. Jajko symbolizowało siły witalne, energię, a przede wszystkim początek nowego życia. Ich przygotowania w czasie świątecznym miało przynieść urodzaj, a także pośredniczyło między światem ludzi i duchów. Dziś wszystkie malowane jajka nazywamy pisankami. Kiedyś ich podział był bardzo widoczny:       

  • Kraszanki- jaja gotowane w barwnym wywarze np. z cebuli, buraków, łupin orzecha włoskiego czy kory dębu. Można wydrapać na nich ciekawe wzory!    
  • Oklejanki- rdzeniem sitowia wraz z kolorową włóczką okleja się znane wszystkim wydmuszki
  • Nalepianki- na jaja nakleja się kolorowe wycinki z papieru

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę  

Święcenie pokarmów to kolejny, bardzo popularny zwyczaj, który świętujemy po dzień dzisiejszy. Konkretne pożywienie zanosi się w niewielkim, wiklinowym koszyczku do kościoła. Dawniej był to pogański zwyczaj, jednak z czasem został przyjęty przez kościół. W koszyku nie może zabraknąć malowanych jaj, masła, kiełbasy, soli, chleba oraz kawałka ciasta. Dawniej ludność święciła całe pożywienie, które zamierzała zjeść podczas Świąt Wielkiej Nocy. Na białej płachcie przed domem wystawiano różne dania, które były święcone przez księdza. Sam symbol bieli oznaczał ochronę przed piorunami.

Pogrzeb  żuru i śledzia

Pogrzeb żuru i śledzia praktykowany był na Kujawach. Dawniej ludność przestrzegała zwyczajów postnych. Ograniczała swoje dania, rezygnując nie tylko z mięsa, ale też z nabiału i cukru. Można powiedzieć, że bardzo często jedzono żur i śledzia. W Wielki Piątek odbywał się tzw. „pogrzeb” tych dań na znak zakończenia okresu pokuty. Stare przyśpiewki głoszą, że na drzewie wieszało się tekturowego śledzia, a gar z żurkiem zakopywano w ziemi lub wylewano. Był to czas kończący okres pokutny, dający początek wielkim przygotowaniom potraw do Świąt Wielkiej Nocy.

Wielkanocne wieszanie Judasza  

Zwyczaj ten ma analogiczną symbolikę do tego związanego z topieniem Marzanny. Dużą lalkę ubraną w suknie i wstążki topiono, aby przywołać wiosnę. W tym przypadku wieszanie judasza nawiązywało do wiary chrześcijańskiej i zadośćuczynienia za zdradę. Kukłę nazywaną Judaszem wieszano początkowo nad kościołem, a później na drzewie lub słupach. Włóczoną ją na wsi, kopano, bito kijami, a na sam koniec podpalano i wrzucano do zbiornika wodnego.

Śmiergust przypominający Śmigusa Dyngusa  

Ta tradycja jest nadal praktykowana w jednym z miast województwa śląskiego i bardzo przypomina zwyczaj związany ze Śmigusem Dyngusem. Śmiergustnikami byli młodzi chłopcy ubierający się w wyraźne kolorystycznie ubrania, przyozdabiając głowy kapeluszami z kolorową bibułą. Wykonywali ręcznie maski, aby nikt ich nie rozpoznał. Polewali panny wodą lub wyrzucali je do wanny. Wierzono, że przyniesie to szczęście i pomyślność.

Prezent na Zająca? Wzorowe skarpetki Woli!  

Zwyczaj obdarowywania prezentami najmłodszych zachował się do dziś. Dawniej dzieci szukały w mieszkaniu lub ogrodzie drobnych prezentów, często w postaci czekoladowych jajek przyniesionych od Zająca. Obecnie możemy podtrzymywać ten zwyczaj, wręczają upominki nie tylko dzieciom! Marka Wola ma dla całej rodziny świąteczne skarpetki, które idealnie wpasują się w klimat Wielkiej Nocy. Poznajcie nasze propozycje!

Kolorowe jajka możesz mieć nie tylko w swoim koszyczku! Marka Wola zaprojektowała zielone skarpetki damskie w pisanki o różnych kolorach i wzorach. Z pewnością będą porównywalne z tymi malowanymi! Symbolika nowego życia? Tylko na stopkach nie do pary w kury i jajka. Dla miłośników zajączków wielkanocnych również mamy ciekawe propozycje skarpetkowe i to dla całej rodziny! Poznaj żółte skarpetki dziewczęce w zające oraz tę samą wersję żółtych skarpetek damskich w zające. Dla swojego dziecka możesz wybrać kolorowe zajączki na skarpetkach dziewczęcych w kolorowe zające o barwie różowej, białej, niebieskiej i żółtej. Wyglądają wspaniale na ciemnym tle granatu! Dla małych miłośniczek drobnych wzorów zaprojektowaliśmy białe skarpetki dziewczęce z zającem ulokowanym tuż pod nieuciskającym ściągaczem. Taką samą propozycję przedstawiamy również w kolorze szarym.

Odwiedź kolorowy świat skarpetek Woli i wybierz zająca na swoje stopy. Oczywiście znajdziecie tam też kolorowe pisanki, którymi oryginalnie ozdobicie swoje stopy, doświadczając przy tym maksymalnego komfortu. Niech wzorowane skarpetki staną się kolejną tradycją!  

Wesołych Świąt Wielkanocnych!  

Marka Wola zachęca do utrzymywania zwyczajów Wielkanocnych, a także zdobienia swoich stóp tematycznymi skarpetkami. Uczcijmy ten czas wybierając tematyczne skarpetki. Przede wszystkim jednak życzymy naszym klientom wesołych Świąt Wielkiej Nocy, spędzonych w gronie rodzinnym!  

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 3239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-18
Bardzo szybka realizacja zamowienia, wszystko w porząądku
2024-09-16
Najlepsze skarpety
pixel