Komunikat Syndyka z dn. 15.07.2024r
Warszawa, dnia 15 lipca 2024 roku
Krzysztof Piotrowski Syndyk (nr licencji 943)
ul. Marokańska 1 E, 03-977 Warszawa
wyznaczony Syndykiem wobec: Wola Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w Zduńskiej Woli ul. Długa 30, 98 – 220 Zduńska Wola KRS: 0000221003, REGON: 731655525, NIP: 8291640948 w postępowaniu sądowym prowadzonym przez: Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi XIV Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sygn. akt LD1M/GUp/2/2024 (poprzednio: LD1M/GU/1050/2023)
INFORMACJA SYNDYKA
dot. wypłat należności dla pracowników, urzędu skarbowego i zakładu ubezpieczeń społecznych
Syndyk Wola sp. z o.o. w upadłości w Zduńskiej Woli informuje, że w dniu 15 lipca 2024 roku wykonał kolejne przelewy na rachunki bankowe pracowników i byłych pracowników zakładu Wola sp. z o.o. w upadłości w zakresie kwot jakie uzyskał z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Łącznie - na konta pracowników, Urzędu Skarbowego oraz ZUS – po dniu ogłoszenia upadłości wypłacono łącznie kwotę 5 425 572,65 zł.
Zgodnie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1087), w razie niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze, zwane dalej „roszczeniami”, podlegają zaspokojeniu ze środków Funduszu. Z kolei na podstawie ust. 2, zaspokojeniu ze środków Funduszu podlegają należności główne z tytułu:
1) wynagrodzenia za pracę;
2) przysługujących pracownikowi na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy:
- wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas nie wykonywania pracy (zwolnienia od pracy) i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy,
- wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego,
- odprawy pieniężnej przysługującej na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
- ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, o którym mowa w art. 171 par. 1 K.p., przysługującego za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, oraz za rok bezpośrednio go poprzedzający,
- odszkodowania, o którym mowa w art. 361 par. 1 K.p.,
- dodatku wyrównawczego, o którym mowa w art. 230 i 231 K.p.,
3) składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawców na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, przysługujących od świadczeń wypłaconych ze środków Funduszu.
W myśl ust. 3, roszczenia z tytułów wymienionych w ust. 2 pkt 1, pkt 2 lit. a-c i lit. g podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące bezpośrednio poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące bezpośrednio poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli ustanie stosunku pracy przypada w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy, a w przypadku oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości z przyczyn, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 i 4, również w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące następujące po dacie wystąpienia niewypłacalności. Z kolei roszczenia z tytułów wymienionych w ust. 2 pkt 2 lit. d-f podlegają zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące następujące po tej dacie (ust. 5).
Na mocy zaś ust. 6, roszczenia z tytułów wymienionych w ust. 2 podlegają zaspokojeniu także w przypadku, gdy uprawnienie do nich powstanie w dniu stanowiącym datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w dniu ustania stosunku pracy.
Syndyk zaznacza, że procedura wypłat cechowała się bardzo wysokim stopniem skomplikowania. Konieczne było skoordynowanie działów kadr, księgowości i prawnego, co - z uwagi na liczbę pracowników i mnogość tytułów płatniczych - było bardzo czasochłonne, zaś powstała dokumentacja była bardzo obszerna.
Należy też zwrócić uwagę, że Syndyk już w pierwszych dniach po ogłoszeniu upadłości rozpoczął przygotowanie powyższej dokumentacji w zakresie wymaganym przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i złożył ja w terminie, a następnie przez dłuższy czas oczekiwał na decyzję Funduszu i przekazanie mu należnych środków, które następnie mógł rozdysponować pracownikom. Każda wyplata następowała natychmiast po uzyskaniu środków.
Syndyk dziękuje pracownikom Woli, a w szczególności pracownikom działu kadr i księgowości, a także pracownikom i współpracownikom za zaangażowanie, pomoc i cierpliwość oraz za sprawne działanie. Jednocześnie Syndyk uprzejmie prosi zainteresowanych pracowników o sprawdzenie, czy otrzymali wszystkie należne im środki. W przypadku wątpliwości Biuro Syndyka prosi o kontakt.
Jednocześnie przypominamy, że wszelkie sprawy prosimy przysyłać w wiadomościach e-mail pod adres: syndykwola@pwkancelaria.pl załączając jednocześnie opis sprawy, własne dane kontaktowe oraz dowody na poparcie własnych twierdzeń. W sprawach pracowniczych pisma również są przyjmowane przez kadry Wola sp. z o.o. w upadłości.